.
Mitt år 2017 slutar med beröm från GÖTEBORGS FINSKA KRIGSBARNSFÖRENING.
Beröm är man inte van vid, särskilt det yrket jag har haft.
Varför får jag beröm… jo, jag sköter deras hemsida, visserligen bara ”en länk” på min egen hemsida www.ateljetitoff.se. MEN ÄNDÅ…
.
Jag är förundrad över, att inte någon av göteborgsföreningens medlemmar (87 st) kan ta sig ann denna uppgift.
Jag är oerhört tacksam, över att jag lärde mig att hantera datorn på mitt gamla arbete.
De flesta i min ålder fick nog inte den chansen.
Jag gör det så gärna, för att jag tycker datan ”är kul” och jag känner mycket för Göteborg p g a att min syster
hamnade där som finskt krigsbarn. Hon lever inte längre.
Men jag tänker på henne ofta, särskilt de gånger jag har kontakt med krigsbarnsföreningen i Göteborg.
.
.
Vi är nu f o m 2018 bara två aktiva krigsbarnsföreningar i Sverige. Riks Finska Krigsbarn, som vi runt om i Sverige har tillhört, upphör år 2018.
Vi är för gamla att resa runt på riks möten, det blir så istället att vi samlas i ”närområdena”. Vi i sydsverige vill gärna ha kontakt med Göteborg,
dit orkar vi nog resa. Göteborg är välkommen att hälsa på oss i sydsverige!
.
Nyårsafton firar jag i min ensamhet. Inget som bekymrar mig, jag gillar ju mig själv.
Med alla dessa tågförseningar har jag inte lust att åka någonstans. Istället kan jag i lugn o ro planera för min egen utställning i hela februari månad i Karlshamn, SENIORERNAS HUS.
Minst 10 tavlor (nymålade) måste jag ha. 6 stycken har jag färdiga, medan två stycken är nästan klara, bara något litet som behöver fixas. Då jag har kvar två, som jag måste
måla. Det blir tavlor i akryl = torkar snabbast.
.
Bubbelflaskan på bilden köpte jag efter ett tips – av en för mig okänd man – som handlade samtidigt med mig på Systembolaget.
Han började att spontant tala med mig, att han köper detta bubbel varje år, för att det inte är så surt som andra billiga bubbel är.
Ja, jag köpte detta för mig okända, billiga bubbel för 78 kronor. Det blir bra!
Så
GOTT NYTT ÅR
till Er alla!
SKÅL!
.
.
Gott nytt år Marjatta.